LAST CHANCE TO SEE
 
John-Foster-Dulles-Allee 10, 10557 Berlin
T: +49 (0)30 397 87-0, Website, Map

Daily: 10am–7pm, Exhibition: Wed–Mon: 11am–7pm, Tue: Closed

01 Nov – 10 Dec 2018
Radiophonic Spaces
Walk-in radio archive and platform for listening knowledge (please see website for opening details)
01 Nov 2018
Radiophonic Spaces
John-Foster-Dulles-Allee 10, 10557 Berlin
T: +49 (0)30 397 87-0, Website, Map

Daily: 10am–7pm, Exhibition: Wed–Mon: 11am–7pm, Tue: Closed

27 Sep – 10 Dec 2018
The Most Dangerous Game: Der Weg der Situationistischen Internationale in den Mai 68
Pierre Alechinsky, Karel Appel, Armando, Enrico Baj, CoBrA, Constant, Corneille, Guy Debord, Erwin Eisch, Ansgar Elde, Farfa, Lothar Fischer, Isidore Isou, Jacqueline de Jong, Asger Jorn, Jan Kotik, Uwe Lausen, Internationale Lettriste, Jeppesen Victor Martin, Giors Melanotte, Eva Renée Nele, Erik Nyholm, Panamarenko, Giuseppe Pinot-Gallizio, Hans Platschek, Heimrad Prem, Ralph Rumney, Piero Simondo, Internationale Situationniste, Laboratorio Sperimentale, Gruppe SPUR, Gretel Stadler, Hardy Strid, Helmut Sturm, Maurice Wyckaert, Hans-Peter Zimmer a.o.
26 Sep 2018
The Most Dangerous Game: Der Weg der Situationistischen Internationale in den Mai 68
Pierre Alechinsky, Karel Appel, Armando, Enrico Baj, CoBrA, Constant, Corneille, Guy Debord, Erwin Eisch, Ansgar Elde, Farfa, Lothar Fischer, Isidore Isou, Jacqueline de Jong, Asger Jorn, Jan Kotik, Uwe Lausen, Internationale Lettriste, Jeppesen Victor Martin, Giors Melanotte, Eva Renée Nele, Erik Nyholm, Panamarenko, Giuseppe Pinot-Gallizio, Hans Platschek, Heimrad Prem, Ralph Rumney, Piero Simondo, Internationale Situationniste, Laboratorio Sperimentale, Gruppe SPUR, Gretel Stadler, Hardy Strid, Helmut Sturm, Maurice Wyckaert, Hans-Peter Zimmer a.o.
John-Foster-Dulles-Allee 10, 10557 Berlin
T: +49 (0)30 397 87-0, Website, Map

Daily: 10am–7pm, Exhibition: Wed–Mon: 11am–7pm, Tue: Closed

11 Dec 2018
ARCH+ features 82
11 Dec 2018
ARCH+ features 82
Invalidenstr. 50/51, 10557 Berlin
T: +49 (0)30 39 78 34 11, Website, Map

Tue, Wed, Fri: 10am–6pm; Thu: 10am–8pm; Sat, Sun: 11am–6pm

13 Dec 2018 Videoart at Midnight Festival
Future Continuous Present(s) – “Video Art” through Time
13.+14.12.
13 Dec 2018
Future Continuous Present(s) – “Video Art” through Time
HAU1: Stresemannstr. 29, HAU2: Hallesches Ufer 32, HAU3: Tempelhofer Ufer 10, 10963 Berlin
T: + 49 (0)30 25 90 04 27, Website, Map

For Opening Times and Further Events Please See Website/Öffnungszeiten und weitere Veranstaltungen bitte der Website entnehmen

13 Dec 2018
Adam Linder
THE WANT
13.–16.12. / HAU2 / Premiere
13 Dec 2018
Adam Linder
THE WANT
Mariannenplatz 2, 10997 Berlin
T: +49 (0)30 902 98 14 55, Website, Map

Daily 11am–8pm

13 Dec 2018
Sabine Reinfeld
MISS LA performance serie 03
13 Dec 2018
Sabine Reinfeld
MISS LA performance serie 03
Chausseestr. 128/129, 10115 Berlin
T: +49 (0)30 280 70 20, Website, Map

Please see website for opening hours.

13 Dec 2018
Julio García Espinosa
Las aventuras de Juan Quin Quín
Introduction: Michael Baute, 7pm / venue: Arsenal – Institut für Film und Videokunst
13 Dec 2018
Julio García Espinosa
Las aventuras de Juan Quin Quín
Rosa-Luxemburg-Straße 45, 10178 Berlin
T: +49 (0)30 2838 6464, Website, Map

Please contact for further information.

13 Dec 2018
Klaus Speidel
Stories of Art – Artworks in the Enrichment Economy
8pm
13 Dec 2018
Klaus Speidel
Stories of Art – Artworks in the Enrichment Economy
Fasanenstr. 27, 10719 Berlin

Fri–Mon: 10am–6.30pm, Sat: 10am–4pm

14 Dec 2018
Christian Achenbach, Tamina Amadyar, Katja Aufeger, Julius von Bismarck, Jonas Burgert, Peter Böhnisch, Zhivago Duncan, Ornella Fieres, Andreas Golder, F.C. Gundlach, Flaka Haliti, Uwe Henneken, Gregor Hildebrandt, Christian Hoosen, Okka-Esther Hungerbühler, John Isaacs, Alexander Iskin, Caroline Kryzecki, Jeewi Lee, Florian Meisenberg, Isa Melsheimer, Jonathan Messe, Andreas Mühe, David Nicholson, Tal R, David Renggli, Daniel Richter, Julian Rosefeldt, Thomas Ruf, Michael Sailstorfer, Titus Schade, Erik Schmidt, Yann-Vari Schubert, Norbert Schwontkowski, Katja Strunz, Gert und Uwe Tobias, Jorinde Voigt, Paloma Varga Weisz, He Xiangyu
One Fine Day Charity Auction
Preview: 12.+13.12 10am-6pm, 14.12. 10am-3pm
14 Dec 2018
Christian Achenbach, Tamina Amadyar, Katja Aufeger, Julius von Bismarck, Jonas Burgert, Peter Böhnisch, Zhivago Duncan, Ornella Fieres, Andreas Golder, F.C. Gundlach, Flaka Haliti, Uwe Henneken, Gregor Hildebrandt, Christian Hoosen, Okka-Esther Hungerbühler, John Isaacs, Alexander Iskin, Caroline Kryzecki, Jeewi Lee, Florian Meisenberg, Isa Melsheimer, Jonathan Messe, Andreas Mühe, David Nicholson, Tal R, David Renggli, Daniel Richter, Julian Rosefeldt, Thomas Ruf, Michael Sailstorfer, Titus Schade, Erik Schmidt, Yann-Vari Schubert, Norbert Schwontkowski, Katja Strunz, Gert und Uwe Tobias, Jorinde Voigt, Paloma Varga Weisz, He Xiangyu
One Fine Day Charity Auction
Genthiner Str. 36, 10785 Berlin
T: +49 (0)30 261 032 83, Website, Map

Mon–Fri: 10am–6pm

25 Oct – 14 Dec 2018
Petra Cortright
Platinum Blonde Black Knight
25 Oct 2018
Petra Cortright
Platinum Blonde Black Knight
Babylon (Big Cinema Hall), Rosa-Luxemburg-Straße 30, 10178 Berlin
T: +49 (0) 1714309707, Website, Map

12am, Admission Free

13 – 14 Dec 2018 Videoart at Midnight Festival
Future Continuous Present(s) – “Video Art” through Time
venue: Hamburger Bahnhof, 13+14.12., 10am–6.30pm / Keynote Lecture with Steven Shaviro at Neuer Berliner Kunstverein (n.b.k.), 14.12., 10am–12pm
13 Dec 2018
Future Continuous Present(s) – “Video Art” through Time
Babylon (Big Cinema Hall), Rosa-Luxemburg-Straße 30, 10178 Berlin
T: +49 (0) 1714309707, Website, Map

12am, Admission Free

14 Dec 2018 Videoart at Midnight Festival
Ed Atkins
Artists’ Film Days, 14.12. 12am–1.30am, 15.12. 12pm–12am, 16.12. 2pm–12am
14 Dec 2018
Ed Atkins
Marburger Straße 3, 10789 Berlin
T: +49 (0) 30 88 72 56 83 , Website, Map

Sat: 12–6pm

22 Sep – 15 Dec 2018
Ich bin ein Riss, ich will durch Wände gehen
Sammlung Peters-Messer und Miettinen Collection
21 Sep 2018
Ich bin ein Riss, ich will durch Wände gehen
Marburger Straße 3, 10789 Berlin
T: +49 (0) 30 88 72 56 83 , Website, Map

Sat: 12–6pm

22 Sep – 15 Dec 2018
Aurora Reinhard
High Rider
21 Sep 2018
Aurora Reinhard
High Rider
Gneisenaustrasse 52, 10961 Berlin

Thu–Sat:2–7pm

11 Oct – 15 Dec 2018
Lisa Rave and Julia Varela
Tangible Remains. Hidden Matters
curated by Lena Johanna Reisner
10 Oct 2018
Lisa Rave and Julia Varela
Tangible Remains. Hidden Matters
Malzfabrik, Bessemerstr. 2-14, 12103 Berlin
T: +49 (0)30 710 930, Website, Map

Wed–Sat: 3–7pm

15 Dec 2018
D`EST Chapter #6 ReTopia
Marwa Arsanios, Pauline Boudry/Renate Lorenz, Renata Poljak, belit sağ, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Katrin Winkler
curated by Bettina Knaup and Katja Kobolt / venue: Archiv der DDR-Opposition und Haus 22/ Campus der Demokratie
15 Dec 2018
D`EST Chapter #6 ReTopia
Marwa Arsanios, Pauline Boudry/Renate Lorenz, Renata Poljak, belit sağ, Anetta Mona Chişa & Lucia Tkáčová, Katrin Winkler
Oranienburger Str. 18, 10178 Berlin
T: + 40 (0) 30 30 88 197 80, Website, Map

Mon–Sat: 11am–7pm. Moves series: 8.30 pm

15 Dec 2018
Image Movement X-mas Bash
with two films from Aura Rosenberg's & Frances Scholz' "Berlin Childhood around 1900" series, 11am–8pm
15 Dec 2018
Image Movement X-mas Bash
Kulmer Straße 17 , 10738 Berlin
T: +49 (0)162 70100 44, Website, Map

Sat: 12–6pm and by appointment

15 Dec 2018 LOVE, PEACE AND HARMONY
PEACE
Group show
15 Dec 2018
PEACE
Oranienstr. 25, 10999 Berlin
T: +49 (0)30 616 51 30, Website, Map

daily 12am–7pm, Wed–Fri: 12am–8pm, Free Entry

30 Nov – 15 Dec 2018
Katharina Sieverding
Kunst im Untergrund 2018 - Plakat politisch machen (3)
venue: station urbaner kulturen, Auerbacher Ring 41, 12619 Berlin (opening hours: Thu–Sat 3–7pm)
29 Nov 2018
Katharina Sieverding
Kunst im Untergrund 2018 - Plakat politisch machen (3)
Potsdamer Straße 120, 10785 Berlin
T: +49 (0)172 619 4863, Website, Map

Thu–Sat: 11am–6pm and by appointment

17 Nov – 15 Dec 2018
The Axial Line
Vajiko Chachkhiani, Alice Channer, Richard Frater, Christian Friedrich, Thomas Hirschhorn, Sophie Lee, Dietrich Meyer, Karl Holmqvist and David Moser, Imran Perretta, Tatiana Trouvé, Bob van der Wal
17 Nov 2018
The Axial Line
Vajiko Chachkhiani, Alice Channer, Richard Frater, Christian Friedrich, Thomas Hirschhorn, Sophie Lee, Dietrich Meyer, Karl Holmqvist and David Moser, Imran Perretta, Tatiana Trouvé, Bob van der Wal
Potsdamer Straße 118, backyard, 10785 Berlin

Thu-Fri: 11am–3pm, Sat: 12-6pm and by appointment

24 Nov – 15 Dec 2018
Emilia Neumann
Medusa Piercing
23 Nov 2018
Emilia Neumann
Medusa Piercing
Virchowstrasse 6 (next to the football field entrance), 10249 Berlin

08.+09.12.: 1-6pm 15.+16.12.: 1-6pm

19 Nov – 16 Dec 2018
Shane Munro
19 Nov 2018
Shane Munro
Malzfabrik, Bessemerstr. 2-14, 12103 Berlin
T: +49 (0)30 710 930, Website, Map

Wed–Sat: 3–7pm

04 Nov – 16 Dec 2018
wildes wiederholen. material von unten: Künstlerische Forschung im Archiv der DDR-Opposition
Mareike Bernien & Alex Gerbaulet, Claude Gomis, Suza Husse, Saskia Köbschall, Henrike Naumann, Peggy Piesche, Kollektiv der Raumerweiterungshalle, Elske Rosenfeld, Nadia Tsulukidze, Elsa Westreicher, Anna Zett, Kai Ziegner a.o.
venues: Robert-Havemann-Gesellschaft and District Berlin
04 Nov 2018
wildes wiederholen. material von unten: Künstlerische Forschung im Archiv der DDR-Opposition
Mareike Bernien & Alex Gerbaulet, Claude Gomis, Suza Husse, Saskia Köbschall, Henrike Naumann, Peggy Piesche, Kollektiv der Raumerweiterungshalle, Elske Rosenfeld, Nadia Tsulukidze, Elsa Westreicher, Anna Zett, Kai Ziegner a.o.
Malzfabrik, Bessemerstr. 2-14, 12103 Berlin
T: +49 (0)30 710 930, Website, Map

Wed–Sat: 3–7pm

16 Dec 2018
Über das Nein hinaus/Der Anfang von Etwas
Tina Krone, Henrike Naumann, Nadia Tsulukidze, Elsa Westreicher, Kai Ziegner a.o.
+Performance and talk with Elske Rosenfeld, 4–9pm / venue: Archiv der DDR-Opposition und Haus 22/ Campus der Demokratie
16 Dec 2018
Über das Nein hinaus/Der Anfang von Etwas
Tina Krone, Henrike Naumann, Nadia Tsulukidze, Elsa Westreicher, Kai Ziegner a.o.
Niederkirchnerstr. 7, 10963 Berlin
T: +49 (0)30 25 48 60, Website, Map

Wed–Mon: 10am–7pm, Tue: Closed

16 Dec 2018
Wu Tsang & Vaginal Davis
present Contemporary Vinegar Syndrome
(please see website for admission details)
16 Dec 2018
Wu Tsang & Vaginal Davis
present Contemporary Vinegar Syndrome
Leipziger Straße 60, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 92106 2460, Website, Map

Sat+Sun: 12–6pm

27 Sep – 16 Dec 2018 KW Production Series
Beatrice Gibson and Jamie Crewe
26 Sep 2018
Beatrice Gibson and Jamie Crewe
Leipziger Straße 60, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 92106 2460, Website, Map

Sat+Sun: 12–6pm

11 Feb – 16 Dec 2018
A Series of Utterly Improbable, Yet Extraordinary Renditions
Arthur Jafa
Curated by Hans Ulrich Obrist and Amira Gad. Presented in partnership with the Serpentine Galleries, London
10 Feb 2018
A Series of Utterly Improbable, Yet Extraordinary Renditions
Arthur Jafa
Auguststr. 69, 10117 Berlin
T: +49 (0)30 243 45 90, Website, Map

Thu: 12–9pm, Wed–Mon: 12–7pm, Tue closed

08 – 16 Dec 2018 10th anniversary Videoart at Midnight
Christian Friedrich
07 Dec 2018
Christian Friedrich
Cicerostrasse 1, 10709 Berlin
12 Nov – 16 Dec 2018
Nschotschi Haslinger
Paradise Circus
12 Nov 2018
Nschotschi Haslinger
Paradise Circus
Babylon (Big Cinema Hall), Rosa-Luxemburg-Straße 30, 10178 Berlin
T: +49 (0) 1714309707, Website, Map

12am, Admission Free

15 – 16 Dec 2018
Artists’ Film Days
15.12. 12pm–12am, 16.12. 2pm–12am
15 Dec 2018
Artists’ Film Days
Babylon (Big Cinema Hall), Rosa-Luxemburg-Straße 30, 10178 Berlin
T: +49 (0) 1714309707, Website, Map

12am, Admission Free

08 – 16 Dec 2018 Videoart at Midnight Festival
Christian Friedrich
venue: KW Institute for Contemporary Art
07 Dec 2018
Christian Friedrich
Babylon (Big Cinema Hall), Rosa-Luxemburg-Straße 30, 10178 Berlin
T: +49 (0) 1714309707, Website, Map

12am, Admission Free

13 – 16 Dec 2018 Videoart at Midnight Festival
Wulf Herzogenrath
and his Archives + Talk / venue: Akademie der Künste
12 Dec 2018
Wulf Herzogenrath
© INDEX : Kirsa Geiser
Afterall
Spike
Frieze Magazine
Texte zur Kunst
KubaParis
Weltkunst
Monopol