OPENINGS & EVENTS
 
24 Aug 2019 | Sat | 4–10pm
add to calendar
Opening: Release party
Romina Farkas, Augustin Maurs, Philip Poppek, Ruth Wolf Rehfeldt, Paul Sochacki and Caique Tizzi, Sissel Tolaas
Lapin-Canard #38 x Arts oft he Working Class
Foods and drinks by Caique Tizzi, hosted by Klosterfelde Edition, 4–10pm
24 Aug 2019
Romina Farkas, Augustin Maurs, Philip Poppek, Ruth Wolf Rehfeldt, Paul Sochacki and Caique Tizzi, Sissel Tolaas
Lapin-Canard #38 x Arts oft he Working Class
24 Aug 2019 | Sat | 6pm
add to calendar
Opening:
Das Jahrhundert des Tanzes
(daily 3–10pm)
24 Aug 2019
Das Jahrhundert des Tanzes
24 Aug 2019 | Sat
add to calendar
Opening:
Xavier Le Roy
Retrospective
24 Aug 2019
Xavier Le Roy
Retrospective
27 Aug 2019 | Tue | 6pm
add to calendar
Talk:
Emil und Ada Nolde im Kreis ihrer Bewunderer
Kuratorengespräch mit Indina Woesthoff, 6pm
27 Aug 2019
Emil und Ada Nolde im Kreis ihrer Bewunderer
27 Aug 2019 | Tue | 8pm
add to calendar
Lecture:
Networks as Structural Models for Art – Distributive Practices since 1960
Prof. Dr. Julia Gelshorn and Hanna Magauer
8pm
27 Aug 2019
Networks as Structural Models for Art – Distributive Practices since 1960
Prof. Dr. Julia Gelshorn and Hanna Magauer
28 Aug 2019 | Wed | 6–9pm
add to calendar
Performance:
NICHTSALSSCHOENHEIT - Performing the magazine
6–9pm
28 Aug 2019
NICHTSALSSCHOENHEIT - Performing the magazine
29 Aug 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Opening:
Antje Majewski and Paweł Freisler with Piotr Życieński and Anja Fiedler /Apfelschätze, as well as Eckart Brandt, Marco Clausen, Friederike Habermann, Maike Majewski, Konstantin Schroth, Kulturagenten für kreative Schulen, Carl-von-Linné-Schule, Fichtelgebirge Grundschule, Friedensburg-Obe
Der Apfel. Eine Einführung. (Immer und immer und immer wieder)
curated by Lena Johanna Reisner
29 Aug 2019
Antje Majewski and Paweł Freisler with Piotr Życieński and Anja Fiedler /Apfelschätze, as well as Eckart Brandt, Marco Clausen, Friederike Habermann, Maike Majewski, Konstantin Schroth, Kulturagenten für kreative Schulen, Carl-von-Linné-Schule, Fichtelgebirge Grundschule, Friedensburg-Obe
Der Apfel. Eine Einführung. (Immer und immer und immer wieder)
29 Aug 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Opening:
Saba Innab
Mit den Augen vermessen / Station Point
curated by Omar Berrada
29 Aug 2019
Saba Innab
Mit den Augen vermessen / Station Point
29 Aug 2019 | Thu | 6–9pm
add to calendar
Performance:
Katie Armstrong
6–9pm
29 Aug 2019
Katie Armstrong
29 Aug 2019 | Thu | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Ivan Grubanov
The Return of the National
29 Aug 2019
Ivan Grubanov
The Return of the National
29 Aug 2019 | Thu | 6pm
add to calendar
Presentation:
Michel Chevalier
Welche Kunst, welcher Jazz und welche Politik?
6pm
29 Aug 2019
Michel Chevalier
Welche Kunst, welcher Jazz und welche Politik?
30 Aug 2019 | Fri | 4pm
add to calendar
Talk:
Saba Innab
4pm
30 Aug 2019
Saba Innab
30 Aug 2019 | Fri | 6pm
add to calendar
Lecture:
Larissa Kikol
Tollste Kunst - Spiel und Kindlichkeit in der zeitgenössischen Kunst
6pm
30 Aug 2019
Larissa Kikol
Tollste Kunst - Spiel und Kindlichkeit in der zeitgenössischen Kunst
30 Aug 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Okka-Esther Hungerbühler
Die faule Nuss
30 Aug 2019
Okka-Esther Hungerbühler
Die faule Nuss
30 Aug 2019 | Fri | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Jeong Hwa Min
30 Aug 2019
Jeong Hwa Min
30 Aug 2019 | Fri
add to calendar
Opening:
Berlin Art Prize 2019
venues: Ashley, Display, gr_und, Horse & Pony, Kinderhook & Caracas, Kreuzberg Pavillon, The Institute for Endotic Research, SMAC, Very
30 Aug 2019
Berlin Art Prize 2019
30 Aug 2019 | Fri | 8.30pm
add to calendar
Book Launch:
performing the public
Yael Bartana, Mischa Kuball, Gregor H. Lersch
8.30pm
30 Aug 2019
performing the public
Yael Bartana, Mischa Kuball, Gregor H. Lersch
31 Aug 2019 | Sat | 3pm
add to calendar
Talk:
Maki Na Kamura
in conversation with Silke Hohmann / venue: Dependance Gutshaus Steglitz, 3pm
31 Aug 2019
Maki Na Kamura
31 Aug 2019 | Sat | 4pm
add to calendar
Reading:
Broken Dimanche Press
Roundtable on International Literature and Publishing, 4pm
31 Aug 2019
Broken Dimanche Press
31 Aug 2019 | Sat | 6pm
add to calendar
Opening:
Ken Lum's
Melly Shum hates her Job
@ Moritzplatz in collaboration with NagelDraxler
31 Aug 2019
Ken Lum's
Melly Shum hates her Job
31 Aug 2019 | Sat | 6pm
add to calendar
Opening:
Ken Lum’s
Melly Shum hates her
@ Moritzplatz in collaboration with Klemm’s
31 Aug 2019
Ken Lum’s
Melly Shum hates her
31 Aug 2019 | Sat
add to calendar
Workshop:
Flaneur Festival
Performances, Walks, Panels, Workshops, Party / details+registration: flaneur-magazine.com
31 Aug 2019
Flaneur Festival
31 Aug 2019 | Sat | 5pm
add to calendar
Opening:
Bettina Pousttchi
Panorama
Kesselhaus
31 Aug 2019
Bettina Pousttchi
Panorama
31 Aug 2019 | Sat | 5pm
add to calendar
Opening:
Natalie Czech / Friederike Feldmann
Maschinenhaus M2
31 Aug 2019
Natalie Czech / Friederike Feldmann
31 Aug 2019 | Sat | 7pm
add to calendar
Opening: Finissage+Discussion
gaming: the system
Malte Frey and Julian Reiser
with Jens Bülskämper, 7pm
31 Aug 2019
gaming: the system
Malte Frey and Julian Reiser
01 Sep 2019 | Sun | 4pm
add to calendar
Screening: at the Pool
Starship
Recycling Plastic Inevitable (RPI)
with Sebastian Luetgert, Theresa Patzschke & Martin Ebner, 4pm
01 Sep 2019
Starship
Recycling Plastic Inevitable (RPI)
03 Sep 2019 | Tue | 7–9pm
add to calendar
Discussion: Der Apfel. Eine Einführung. (Immer und immer und immer wieder)
Eckart Brandt, Marco Clausen and Friederike Habermann
about the commons at alte Feuerwache – studiobühne as part of KGB Kunstwoche, moderated by Maike Majewski / 7–9pm
03 Sep 2019
Eckart Brandt, Marco Clausen and Friederike Habermann
03 Sep 2019 | Tue | 7pm
add to calendar
Opening:
Wu Tsang
There is no nonviolent way to look at somebody
03 Sep 2019
Wu Tsang
There is no nonviolent way to look at somebody
03 Sep 2019 | Tue | 6pm
add to calendar
Talk: Nolde und Siegfried Lenz’ Deutschstunde: Eine Spurensuche. Kuratorengespräch mit Günter Berg (Siegfried-Lenz-Stiftung, Hamburg) Di / 3.09.2019 / 18 Uhr
Nolde und Siegfried Lenz’ Deutschstunde: Eine Spurensuche.
Kuratorengespräch mit Günter Berg, 6pm
03 Sep 2019
Nolde und Siegfried Lenz’ Deutschstunde: Eine Spurensuche.
04 Sep 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Opening:
Micro Era. Medienkunst aus China
Cao Fei, Fang Di, Lu Yang, Zhang Peili
curated by Anna-Catharina Gebbers with Victor Wang and Yang Beichen
04 Sep 2019
Micro Era. Medienkunst aus China
Cao Fei, Fang Di, Lu Yang, Zhang Peili
05 Sep 2019 | Thu | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Isaac Chong Wai
What is the future in the past? And what is the past in the future?
05 Sep 2019
Isaac Chong Wai
What is the future in the past? And what is the past in the future?
05 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Opening:
original bauhaus. Die Jubiläumsausstellung
05 Sep 2019
original bauhaus. Die Jubiläumsausstellung
05 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Talk:
Elfie Semotan
in conversation with Jina Khayyer, 7pm
05 Sep 2019
Elfie Semotan
05 Sep 2019 | Thu | 6.30pm
add to calendar
Presentation: An evening with
Lu Yang
6.30pm
05 Sep 2019
Lu Yang
05 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Talk:
„Ein anderer Takt“ von William Melvin Kelley
Diedrich Diederichsen, Fabian Hinrichs, Jana Pareigis
7pm
05 Sep 2019
„Ein anderer Takt“ von William Melvin Kelley
Diedrich Diederichsen, Fabian Hinrichs, Jana Pareigis
05 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Performance:
Driftmachine (Andreas Gerth + Florian Zimmer) + Andreas Ammer
7pm
05 Sep 2019
Driftmachine (Andreas Gerth + Florian Zimmer) + Andreas Ammer
05 Sep 2019 | Thu | 5–9pm
add to calendar
Opening: The New Infinity / New art for Planetariums
Agnieszka Polska
The Happiest Thought
05 Sep 2019
Agnieszka Polska
The Happiest Thought
06 Sep 2019 | Fri | 7–10pm
add to calendar
Presentation:
Hopscotch Reading Room
7–10pm
06 Sep 2019
Hopscotch Reading Room
06 Sep 2019 | Fri | 5–9pm
add to calendar
Opening:
exp. 1: The Bones of the World
curated by María Berríos, Renata Cervetto, Lisette Lagnado und Augustín Pérez Rubio
06 Sep 2019
exp. 1: The Bones of the World
06 Sep 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Tobias Spichtig
Der Fels in Brandenburg
06 Sep 2019
Tobias Spichtig
Der Fels in Brandenburg
06 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
SELAM VE SEVGILERLE - Liebesgrüße aus und nach Istanbul
Nevin Aladağ, Halil Altındere, Mehtap Baydu, Ayşe Erkmen, Gülsün Karamustafa, Aydan Murtezaoğlu, Ebru Özseçen, Bülent Şangar, Sarkis, Nasan Tur
06 Sep 2019
SELAM VE SEVGILERLE - Liebesgrüße aus und nach Istanbul
Nevin Aladağ, Halil Altındere, Mehtap Baydu, Ayşe Erkmen, Gülsün Karamustafa, Aydan Murtezaoğlu, Ebru Özseçen, Bülent Şangar, Sarkis, Nasan Tur
06 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Huma Bhabha
06 Sep 2019
Huma Bhabha
06 Sep 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Martin Disler
Häutung und Tanz
Neun Bronzeskulpturen
06 Sep 2019
Martin Disler
Häutung und Tanz
06 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Gerwald Rockenschaub
9102hoist / plasmatic breeze round-up
06 Sep 2019
Gerwald Rockenschaub
9102hoist / plasmatic breeze round-up
06 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Quirin Bäumler
Moon in a barn
06 Sep 2019
Quirin Bäumler
Moon in a barn
06 Sep 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Fabula Rasa
Sam Anderson, Matt Copson, Jesse Darling, Michael Dean, Heinz Frank, Antonio Ballester Moreno
Kurfürstenstraße 24/25
06 Sep 2019
Fabula Rasa
Sam Anderson, Matt Copson, Jesse Darling, Michael Dean, Heinz Frank, Antonio Ballester Moreno
06 Sep 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Mischa Leinkauf
Fiktion einer Nicht-Einreise
06 Sep 2019
Mischa Leinkauf
Fiktion einer Nicht-Einreise
06 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Olaf Holzapfel
FASERN
06 Sep 2019
Olaf Holzapfel
FASERN
06 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
John Miller
Other Subjectivities
in cooperation with Galerie Barbara Weiss
06 Sep 2019
John Miller
Other Subjectivities
06 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Ai Weiwei
Roots
06 Sep 2019
Ai Weiwei
Roots
06 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Marjetica Potrč
Of Domes and Toilets - Architecture and Social Architecture are One
+ Artist talk with Gabriele Knapstein, 6.9. at 6pm
06 Sep 2019
Marjetica Potrč
Of Domes and Toilets - Architecture and Social Architecture are One
06 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Jorma Puranen
Icy Prospects
06 Sep 2019
Jorma Puranen
Icy Prospects
06 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Ville Kumpulainen
Eye and Idea
06 Sep 2019
Ville Kumpulainen
Eye and Idea
06 Sep 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Idris Khan
Quartet
06 Sep 2019
Idris Khan
Quartet
06 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
John Miller
Other Subjectivities
in cooperation with Meyer Riegger / venue: Joachimstaler Str.14, Europa Passage, 10179 Berlin, Tue–Sat: 11am–6pm
06 Sep 2019
John Miller
Other Subjectivities
06 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Ingrid Wiener
06 Sep 2019
Ingrid Wiener
06 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Xavier Mazzarol
06 Sep 2019
Xavier Mazzarol
06 Sep 2019 | Fri | 1pm
add to calendar
Guided Tour:
with curators Anna-Catharina Gebbers & Yang Beichen, 1pm at Kulturforum
06 Sep 2019
06 Sep 2019 | Fri | 2pm
add to calendar
Talk:
Fang Di, Cao Fei, Zhang Peili, Lu Yang
in conversation with Anna-Catharina Gebbers, Pi Li, Victor Wang, Yang Beichen / 2pm at Kulturforum
06 Sep 2019
Fang Di, Cao Fei, Zhang Peili, Lu Yang
06 Sep 2019 | Fri
add to calendar
Conference:
Das bleibt! Ein Jahr nach dem NSU-Prozess sprechen die Nebenklägerinnen
6.–8.9. / curated by Aysun Bademsoy and Ayşe Güleç
06 Sep 2019
Das bleibt! Ein Jahr nach dem NSU-Prozess sprechen die Nebenklägerinnen
06 Sep 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Sonia Gomes
I Rise. I’m a Black Ocean, Leaping and Wide
06 Sep 2019
Sonia Gomes
I Rise. I’m a Black Ocean, Leaping and Wide
06 Sep 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Rwandan Daughters by
Olaf Heine
06 Sep 2019
Rwandan Daughters by
Olaf Heine
06 Sep 2019 | Fri | 8pm
add to calendar
Talk: The New Infinity / New art for Planetariums
Agnieszka Polska & Ana Teixeira Pinto
8pm
06 Sep 2019
Agnieszka Polska & Ana Teixeira Pinto
07 Sep 2019 | Sat | 8pm
add to calendar
Performance:
Konstanze Schmitt
COMIZI D’AMORE oder LIEBE IN ZEITEN DES KAPITALISMUS
Performative Präsentation im Rahmen der KGB-Kunstwoche, 8pm
07 Sep 2019
Konstanze Schmitt
COMIZI D’AMORE oder LIEBE IN ZEITEN DES KAPITALISMUS
07 Sep 2019 | Sat | 6.30pm
add to calendar
Performance: Cruising the End Times
Ariel Efraim Ashbel and Friends
curated by Christopher Weickenmeier, 6.30pm
07 Sep 2019
Ariel Efraim Ashbel and Friends
07 Sep 2019 | Sat | 6-9pm
add to calendar
Opening:
Matt Hoyt & Tom Thayer
Einig
07 Sep 2019
Matt Hoyt & Tom Thayer
Einig
07 Sep 2019 | Sat | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Sophie von Hellermann
07 Sep 2019
Sophie von Hellermann
07 Sep 2019 | Sat | 7pm
add to calendar
Opening:
Michael Franz
The Rise and Fall of the Rise and Fall
07 Sep 2019
Michael Franz
The Rise and Fall of the Rise and Fall
08 Sep 2019 | Sun | 11am–7pm
add to calendar
Presentation:
Tag des offenen Denkmals
11am–7pm
08 Sep 2019
Tag des offenen Denkmals
08 Sep 2019 | Sun | 12–7pm
add to calendar
Guided Tour:
30 Jahre HKW
zum Tag des offenen Denkmals. Thematische Führungen, 12–7pm
08 Sep 2019
30 Jahre HKW
10 Sep 2019 | Tue | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Vlad Nancă
The the City and the City
10 Sep 2019
Vlad Nancă
The the City and the City
10 Sep 2019 | Tue | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Alexander Wolff
10 Sep 2019
Alexander Wolff
10 Sep 2019 | Tue | 6–10pm
add to calendar
Opening:
Hannah Sophie Dunkelberg
Alibis
10 Sep 2019
Hannah Sophie Dunkelberg
Alibis
10 Sep 2019 | Tue | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Zwei Alter: Jung
Tom Anholt, Volo Beza, Kamilla Bischof, Amoako Boafo, Emmanuel Bornstein, Peppi Bottrop, Jenny Brosinski, Werner Büttner, Walter Dahn, Jirí Georg Dokupil, Andrej Dubravsky, Rainer Fetting, Georg Herold, Leiko Ikemura, Aneta Kajzer, Melike Kara, Martin Kippenberger, Bernd Koberling, Jake Madel, Helmut Middendorf, Robert Muntean, Albert Oehlen, Sophie Reinhold, Stefan Reiterer, Markus Saile, Anna Schachinger, Hubert Schmalix, Andreas Schulze, Thomas Schütte, Erik Swars, Rosemarie Trockel, Antony Valerian, Nazim Ünal Yilmaz, Jan Zöller, Sahar Zukerman a.o.
10 Sep 2019
Zwei Alter: Jung
Tom Anholt, Volo Beza, Kamilla Bischof, Amoako Boafo, Emmanuel Bornstein, Peppi Bottrop, Jenny Brosinski, Werner Büttner, Walter Dahn, Jirí Georg Dokupil, Andrej Dubravsky, Rainer Fetting, Georg Herold, Leiko Ikemura, Aneta Kajzer, Melike Kara, Martin Kippenberger, Bernd Koberling, Jake Madel, Helmut Middendorf, Robert Muntean, Albert Oehlen, Sophie Reinhold, Stefan Reiterer, Markus Saile, Anna Schachinger, Hubert Schmalix, Andreas Schulze, Thomas Schütte, Erik Swars, Rosemarie Trockel, Antony Valerian, Nazim Ünal Yilmaz, Jan Zöller, Sahar Zukerman a.o.
10 Sep 2019 | Tue | 5–9pm
add to calendar
Opening:
Cater to you
curated by Marie Gerbaulet, Hendrike Nagel, Elena Setzer
10 Sep 2019
Cater to you
10 Sep 2019 | Tue
add to calendar
Opening: Berlin Art Week
Joint Ventures
10 Sep 2019
Joint Ventures
10 Sep 2019 | Tue | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Speaking Images – Works from the collection
Frank Heath, Sven Johne, Hiwa K, Stefan Panhans, Hito Steyerl, Vibeke Tandberg, Katarina Zdjelar a.o.
10 Sep 2019
Speaking Images – Works from the collection
Frank Heath, Sven Johne, Hiwa K, Stefan Panhans, Hito Steyerl, Vibeke Tandberg, Katarina Zdjelar a.o.
11 Sep 2019 | Wed | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Analisa Teachworth
Tribute Pallet
11 Sep 2019
Analisa Teachworth
Tribute Pallet
11 Sep 2019 | Wed | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Nikolai Szymanski
Hauntonomy
11 Sep 2019
Nikolai Szymanski
Hauntonomy
11 Sep 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Opening:
Nika Radić, Nick Crowe and Ian Rawlinson
Future
11 Sep 2019
Nika Radić, Nick Crowe and Ian Rawlinson
Future
11 Sep 2019 | Wed | 6–10pm
add to calendar
Opening:
Joep van Liefland
Cloud
11 Sep 2019
Joep van Liefland
Cloud
11 Sep 2019 | Wed | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Anne Collier
11 Sep 2019
Anne Collier
11 Sep 2019 | Wed | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Nils Dunkel
Fragments
Kabinett
11 Sep 2019
Nils Dunkel
Fragments
11 Sep 2019 | Wed | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Tom Chamberlain
Morendo
11 Sep 2019
Tom Chamberlain
Morendo
11 Sep 2019 | Wed
add to calendar
Opening:
Hanne Darboven
Erdkunde und (Süd-) Koreanischer Kalender
11 Sep 2019
Hanne Darboven
Erdkunde und (Süd-) Koreanischer Kalender
11 Sep 2019 | Wed
add to calendar
Opening:
Ryan Trecartin
11 Sep 2019
Ryan Trecartin
11 Sep 2019 | Wed | 6–9pm
add to calendar
Opening:
1301PE@GBT
Fiona Banner, Uta Barth, Jorge Mendez Blake, Kirsten Everberg, Ana Prvacki, Jessica Stockholder, Diana Thater, Kerry Tribe
11 Sep 2019
1301PE@GBT
Fiona Banner, Uta Barth, Jorge Mendez Blake, Kirsten Everberg, Ana Prvacki, Jessica Stockholder, Diana Thater, Kerry Tribe
11 Sep 2019 | Wed | 9pm
add to calendar
Opening:
Magic Media – Media Magic
Videokunst seit den 1970er Jahren aus dem Archiv Wulf Herzogenrath (Tue–Sun, 11am–7pm)
11 Sep 2019
Magic Media – Media Magic
11 Sep 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Opening:
Bettina Pousttchi
In Recent Years
11 Sep 2019
Bettina Pousttchi
In Recent Years
11 Sep 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Opening:
Iman Issa
Book Of Facts
11 Sep 2019
Iman Issa
Book Of Facts
11 Sep 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Opening:
Durch Mauern gehen
José Bechara, Sibylle Bergemann, Tagreed Darghouth, Jose Dávila, Willie Doherty, Smadar Dreyfus, Melvin Edwards, Dara Friedman, Dora García, Zahrah Al Ghamdi, Mona Hatoum, Nadia Kaabi-Linke, Michael Kvium, Gustav Metzger, Reem Al Nasser, Christian Odzuck, Emeka Ogboh, Anri Sala, Fred Sandback, Aki Sasamoto, Regina Silveira, Siska, Javier Téllez, Marina Abramović und Ulay, Samson Young, Yuan Yuan, Héctor Zamora
11 Sep 2019
Durch Mauern gehen
José Bechara, Sibylle Bergemann, Tagreed Darghouth, Jose Dávila, Willie Doherty, Smadar Dreyfus, Melvin Edwards, Dara Friedman, Dora García, Zahrah Al Ghamdi, Mona Hatoum, Nadia Kaabi-Linke, Michael Kvium, Gustav Metzger, Reem Al Nasser, Christian Odzuck, Emeka Ogboh, Anri Sala, Fred Sandback, Aki Sasamoto, Regina Silveira, Siska, Javier Téllez, Marina Abramović und Ulay, Samson Young, Yuan Yuan, Héctor Zamora
11 Sep 2019 | Wed | 4pm
add to calendar
Guided Tour:
with curators Anna-Catharina Gebbers & Victor Wang, 4pm at Kulturforum (in German)
11 Sep 2019
11 Sep 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Opening:
Tobias Dostal
PERPLEXY
11 Sep 2019
Tobias Dostal
PERPLEXY
11 Sep 2019 | Wed
add to calendar
Conference:
Narratives of Scale in the Anthropocene
Imagining Human Responsibility in an Age of Scalar Complexity / 11.–13.9.
11 Sep 2019
Narratives of Scale in the Anthropocene
11 Sep 2019 | Wed | 6pm
add to calendar
Opening:
Candice Breitz
Labour
curated by Kathrin Becker
11 Sep 2019
Candice Breitz
Labour
11 Sep 2019 | Wed | 6pm
add to calendar
Opening:
1989–2019: Politik des Raums im Neuen Berlin
11 Sep 2019
1989–2019: Politik des Raums im Neuen Berlin
11 Sep 2019 | Wed | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Christopher Kulendran Thomas
Ground Zero
in collaboration with Annika Kuhlmann
11 Sep 2019
Christopher Kulendran Thomas
Ground Zero
11 Sep 2019 | Wed | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Claude Mirrors
Victor Man, Jill Mulleady, Issy Wood
11 Sep 2019
Claude Mirrors
Victor Man, Jill Mulleady, Issy Wood
11 Sep 2019 | Wed
add to calendar
Opening:
Fridges are not frigid
Jacopo Belloni, Johana Blanc, Constance Brosse, Sylvain Gelewski, Vicente Lesser, Henrique Loja, Sara Ravelli, Niels Trannois, Paulo Wirz
in collaboration with the work.master of HEAD Geneva, organised by Niels Trannois with a selection of works from Archivio Conz collection / 11.+12.9. 11am–6pm
11 Sep 2019
Fridges are not frigid
Jacopo Belloni, Johana Blanc, Constance Brosse, Sylvain Gelewski, Vicente Lesser, Henrique Loja, Sara Ravelli, Niels Trannois, Paulo Wirz
11 Sep 2019 | Wed | 7–10pm
add to calendar
Opening:
WangShui
curated by Lisa Long
11 Sep 2019
WangShui
11 Sep 2019 | Wed
add to calendar
Opening:
Kirchner · Richter · Burgert
Jonas Burgert, Ernst Ludwig Kirchner, Gerhard Richter
11 Sep 2019
Kirchner · Richter · Burgert
Jonas Burgert, Ernst Ludwig Kirchner, Gerhard Richter
11 Sep 2019 | Wed | 11am–3pm
add to calendar
Opening: The New Infinity / New art for Planetariums
Metahaven
Elektra
11 Sep 2019
Metahaven
Elektra
12 Sep 2019 | Thu | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Peter Voss-Knude
THE LANGUAGE OF TERROR IS TERROR ITSELF / THE TERROR OF LANGUAGE IS TERROR ITSELF / THE TERROR OF TERROR IS LANGUAGE ITSELF
12 Sep 2019
Peter Voss-Knude
THE LANGUAGE OF TERROR IS TERROR ITSELF / THE TERROR OF LANGUAGE IS TERROR ITSELF / THE TERROR OF TERROR IS LANGUAGE ITSELF
12 Sep 2019 | Thu | 6–9pm
add to calendar
Opening: chapter 2
majerus wool warhol…"cold beer" the "smudge tool" and other short
12 Sep 2019
majerus wool warhol…"cold beer" the "smudge tool" and other short
12 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Opening:
Aram Bartholl
Strike Now!!
12 Sep 2019
Aram Bartholl
Strike Now!!
12 Sep 2019 | Thu | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Louisa Boeszoermeny
12 Sep 2019
Louisa Boeszoermeny
12 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Opening:
No Photos on the Dance Floor! Berlin 1989 - Today
12 Sep 2019
No Photos on the Dance Floor! Berlin 1989 - Today
12 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Opening:
Robert Frank
Unseen
12 Sep 2019
Robert Frank
Unseen
12 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Lecture:
Refiguring Spaces #3: Topographies of Hope
Cindi Katz a.o.
7pm
12 Sep 2019
Refiguring Spaces #3: Topographies of Hope
Cindi Katz a.o.
12 Sep 2019 | Thu
add to calendar
Opening:
art berlin 2019
Die dritte Ausgabe der Kunstmesse präsentiert rund 120 Galerien aus 21 Ländern / The third edition of the art fair presents around 120 galleries from 21 countries
12 Sep 2019
art berlin 2019
12 Sep 2019 | Thu | 8pm
add to calendar
Talk: The New Infinity / New art for Planetariums
Metahaven
8pm
12 Sep 2019
Metahaven
13 Sep 2019 | Fri | 7–11pm
add to calendar
Opening:
Tobias Dostal
Tunnelblick
13 Sep 2019
Tobias Dostal
Tunnelblick
13 Sep 2019 | Fri | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Aviva Silverman
The Living Watch Over the Living ii
LVX
13 Sep 2019
Aviva Silverman
The Living Watch Over the Living ii
13 Sep 2019 | Fri | 6pm
add to calendar
Opening:
Anna Virnich
Hyperdrüse
13 Sep 2019
Anna Virnich
Hyperdrüse
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Erik van Lieshout
The Beer Promotor
13 Sep 2019
Erik van Lieshout
The Beer Promotor
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Jochen Lempert
13 Sep 2019
Jochen Lempert
13 Sep 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Anne Imhof
Imagine
13 Sep 2019
Anne Imhof
Imagine
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Yael Bartana
The Graveyard
(during the Opening, a performance based on "War Dances" by Noa Eshkol will take place once every hour: 13.9. 6–9pm, 14.9. 2–8pm)
13 Sep 2019
Yael Bartana
The Graveyard
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Laure Prouvost
In Reflection We Rest
13 Sep 2019
Laure Prouvost
In Reflection We Rest
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Gabriel Chaile
Esta canción ya tuvo aplausos
13 Sep 2019
Gabriel Chaile
Esta canción ya tuvo aplausos
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening: BUNGALOW
Gillian Brett
In silico
13 Sep 2019
Gillian Brett
In silico
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
A Bauhaus Project:
Kicken Berlin c/o Mehdi Chouakri
13 Sep 2019
A Bauhaus Project:
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Bernhard Martin
Disconnected Truths
13 Sep 2019
Bernhard Martin
Disconnected Truths
13 Sep 2019 | Fri | 5–9pm
add to calendar
Opening:
Olaf Nicolai
HOW TO FANCY THE LIGHT OF A CANDLE AFTER IT IS BLOWN OUT
13 Sep 2019
Olaf Nicolai
HOW TO FANCY THE LIGHT OF A CANDLE AFTER IT IS BLOWN OUT
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening: haubok foundation zu Gast bei Konrad Fischer
Rudolf Polanszky beleuchtet von F. West
13 Sep 2019
Rudolf Polanszky beleuchtet von F. West
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Dustin Pevey
Autonomy of a vacant stare
13 Sep 2019
Dustin Pevey
Autonomy of a vacant stare
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Alex Ruthner
Fireworks
13 Sep 2019
Alex Ruthner
Fireworks
13 Sep 2019 | Fri
add to calendar
Opening:
Andres Pereira Paz
Journey of the Anonymous
13 Sep 2019
Andres Pereira Paz
Journey of the Anonymous
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Aiko Tezuka
Dear Oblivion 親愛なる忘却へ
13 Sep 2019
Aiko Tezuka
Dear Oblivion 親愛なる忘却へ
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Eugen Schönebeck
13 Sep 2019
Eugen Schönebeck
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Imi Knoebel
daß die Geschichte zusammenbleibt
13 Sep 2019
Imi Knoebel
daß die Geschichte zusammenbleibt
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
A Bauhaus Project
venue: Mehdi Chouakri, Mommsenstrasse 4, 10623 Berlin
13 Sep 2019
A Bauhaus Project
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Steven Claydon
St Just
13 Sep 2019
Steven Claydon
St Just
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Form, Class & Beauty
Gabriele Beveridge, Viktoria Binschtok, Ulrich Lamsfuß, Ken Lum
13 Sep 2019
Form, Class & Beauty
Gabriele Beveridge, Viktoria Binschtok, Ulrich Lamsfuß, Ken Lum
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Almut Heise
13 Sep 2019
Almut Heise
13 Sep 2019 | Fri
add to calendar
Opening:
Zhou Siwei
The Last Bridge
13 Sep 2019
Zhou Siwei
The Last Bridge
13 Sep 2019 | Fri
add to calendar
Opening:
Hiroka Yamashita
Kurfürstenstraße 156
13 Sep 2019
Hiroka Yamashita
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Luke Willis Thompson
Adjacency
Nagel Draxler Kabinett
13 Sep 2019
Luke Willis Thompson
Adjacency
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Pedro Wirz
Verwachsen
13 Sep 2019
Pedro Wirz
Verwachsen
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Paolo Cirio
Images Rights
13 Sep 2019
Paolo Cirio
Images Rights
13 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Manuel Solano
Portraits
13 Sep 2019
Manuel Solano
Portraits
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Iulia Nistor
13 Sep 2019
Iulia Nistor
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Ferenc Ficzek
13 Sep 2019
Ferenc Ficzek
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Roman Ondak
Perfect Society
13 Sep 2019
Roman Ondak
Perfect Society
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Eli Cortiñas
Free Circulation | Free Copulation
13 Sep 2019
Eli Cortiñas
Free Circulation | Free Copulation
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Andrew J. Greene, Madeline Hollander, Asha Schechter
13 Sep 2019
Andrew J. Greene, Madeline Hollander, Asha Schechter
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Angelika J. Trojnarski
Perfect Storm
13 Sep 2019
Angelika J. Trojnarski
Perfect Storm
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Mai-Thu Perret
13 Sep 2019
Mai-Thu Perret
13 Sep 2019 | Fri | 2pm
add to calendar
Guided Tour:
Die Geschichten der Bilder
with curators Aya Soika and Bernhard Fulda, 2pm
13 Sep 2019
Die Geschichten der Bilder
13 Sep 2019 | Fri | 3pm
add to calendar
Guided Tour:
Picture Stories
with curators Aya Soika and Bernhard Fulda, 3pm (in English)
13 Sep 2019
Picture Stories
13 Sep 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
The Making of Husbands
Christina Ramberg
in Dialogue, curated by Anna Gritz
13 Sep 2019
The Making of Husbands
Christina Ramberg
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Sari Dienes
'S' as in Sugar, 'A' as in Art
13 Sep 2019
Sari Dienes
'S' as in Sugar, 'A' as in Art
13 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening: zu Gast bei Konrad Fischer
Rudolf Polanszky beleuchtet von F. West
13 Sep 2019
Rudolf Polanszky beleuchtet von F. West
14 Sep 2019 | Sat | 7pm
add to calendar
Opening:
Ulrika Segerberg
42theFloor / The Shadow Exploded
14 Sep 2019
Ulrika Segerberg
42theFloor / The Shadow Exploded
14 Sep 2019 | Sat | 4pm
add to calendar
Discussion:
Ibrahim Quareshi und Carrie Hampel
über Sprache und Terror
4pm + Guided Tour mit Peter Voss-Knude und Solvej Helweg Ovesen
14 Sep 2019
Ibrahim Quareshi und Carrie Hampel
über Sprache und Terror
14 Sep 2019 | Sat | 8pm
add to calendar
Performance: Cruising the End Times
Young Boy Dancing Group
curated by Christopher Weickenmeier, 8pm
14 Sep 2019
Young Boy Dancing Group
14 Sep 2019 | Sat | 12.30pm
add to calendar
Presentation:
Jan Köchermann
Horu
12.30pm
14 Sep 2019
Jan Köchermann
Horu
14 Sep 2019 | Sat | 2.30–4pm
add to calendar
Presentation:
Esra Ersen + Boris Borowski
Zahiri und Batini
Objects & Lecture with Stefan Weidner, 2.30–4pm
14 Sep 2019
Esra Ersen + Boris Borowski
Zahiri und Batini
14 Sep 2019 | Sat | 6pm
add to calendar
Reading:
Kristina Leko + David Smithson
Bringt ein paar Stühle mit...
Reading a Manifesto, 6pm
14 Sep 2019
Kristina Leko + David Smithson
Bringt ein paar Stühle mit...
14 Sep 2019 | Sat | 8.30–10pm
add to calendar
Presentation:
Ulf Aminde und Christoph Grund
deutsche wohnen (was singen die diven)
filmische Oper, 8.30–10pm
14 Sep 2019
Ulf Aminde und Christoph Grund
deutsche wohnen (was singen die diven)
14 Sep 2019 | Sat | 1–6pm
add to calendar
Opening:
Elodie Seguin
hall painting
14 Sep 2019
Elodie Seguin
hall painting
14 Sep 2019 | Sat | 1–6pm
add to calendar
Opening:
Øystein Aasan
Never Ending Words
14 Sep 2019
Øystein Aasan
Never Ending Words
14 Sep 2019 | Sat | 10pm
add to calendar
Opening:
Art Week Salon Party with Kraupa-Tuskany Zeidler & Tanya Leighton / 10pm, Grüner Salon
14 Sep 2019
14 Sep 2019 | Sat | 4pm
add to calendar
Discussion:
Strike Now!!
4pm
14 Sep 2019
Strike Now!!
14 Sep 2019 | Sat | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Francesco Clemente
Watchtowers, Gates and The Sea of Stories
14 Sep 2019
Francesco Clemente
Watchtowers, Gates and The Sea of Stories
14 Sep 2019 | Sat | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Diamond Stingily
Off Kedzie
14 Sep 2019
Diamond Stingily
Off Kedzie
14 Sep 2019 | Sat | 11am–6pm
add to calendar
Opening:
Heinz Ackermans
14 Sep 2019
Heinz Ackermans
14 Sep 2019 | Sat | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Iris Häussler
The Sophie La Rosière Project
14 Sep 2019
Iris Häussler
The Sophie La Rosière Project
14 Sep 2019 | Sat
add to calendar
Opening: Performances, Diskurs, Workshops
Körper lesen! Corpoliteracy in Kunst, Bildung und Alltag
Magda Albrecht, Aral Balkan, Human Rights Tattoo in Zusammenarbeit mit Black Cat Tattoo Berlin, Maaike Bleeker, Educated Body, Mai-Anh Julia Boger, Sander van Bussel, Nadja Buttendorf, Jules Sturm & Angelo Custodio, Dynno Dada, Bogomir Doringer, Eva Egermann, Nemi El-Hassan, Sanni Est & Tina Escarlatina, Feministische Gesundheitsrecherchegruppe, iPäd, Gila Kolb, Raul Krauthausen, Ali Lacin, Miranda Markgraf, Studio Moniker, Theresa Mosebach, Anisha Muller, Olave Nduwanje, Imke Schmincke, Klaus Spiess & Lucie Strecker, Shade Théret, Sabina Énea Téari, Mavi Veloso, Matthias Vernaldi, Jeremy Wade, Sabine Zahn, Inga Zimprich, Yvonne Zindel
14.+15.9.
14 Sep 2019
Körper lesen! Corpoliteracy in Kunst, Bildung und Alltag
Magda Albrecht, Aral Balkan, Human Rights Tattoo in Zusammenarbeit mit Black Cat Tattoo Berlin, Maaike Bleeker, Educated Body, Mai-Anh Julia Boger, Sander van Bussel, Nadja Buttendorf, Jules Sturm & Angelo Custodio, Dynno Dada, Bogomir Doringer, Eva Egermann, Nemi El-Hassan, Sanni Est & Tina Escarlatina, Feministische Gesundheitsrecherchegruppe, iPäd, Gila Kolb, Raul Krauthausen, Ali Lacin, Miranda Markgraf, Studio Moniker, Theresa Mosebach, Anisha Muller, Olave Nduwanje, Imke Schmincke, Klaus Spiess & Lucie Strecker, Shade Théret, Sabina Énea Téari, Mavi Veloso, Matthias Vernaldi, Jeremy Wade, Sabine Zahn, Inga Zimprich, Yvonne Zindel
14 Sep 2019 | Sat | 5pm
add to calendar
Opening:
Bjørn Melhus
Free Update
Maschinenhaus M1
14 Sep 2019
Bjørn Melhus
Free Update
14 Sep 2019 | Sat | 5pm
add to calendar
Opening: Kunst im Untergrund 2019. Up in Arms:
Miro Kaygalak
venue: U6-Bahnhöfe Paradestraße und Platz der Luftbrücke (Plakatflächen hinter den Gleisen)
14 Sep 2019
Miro Kaygalak
14 Sep 2019 | Sat | 6pm
add to calendar
Opening:
Das Jahr 1990 freilegen oder: Aufführung eines Buches
venue: station urbaner kulturen, Auerbacher Ring 41, 12619 Berlin
14 Sep 2019
Das Jahr 1990 freilegen oder: Aufführung eines Buches
14 Sep 2019 | Sat | 6pm
add to calendar
Opening: Kunst im Untergrund 2019. Up in Arms:
Stephanie Hanna
venue: Platz der Luftbrücke, Haupteingang Flughafen Tempelhof
14 Sep 2019
Stephanie Hanna
14 Sep 2019 | Sat | 4pm
add to calendar
Talk:
WangShui
4pm
14 Sep 2019
WangShui
14 Sep 2019 | Sat
add to calendar
Opening:
Award Ceremony
venue: Flutgraben e.V.
14 Sep 2019
Award Ceremony
15 Sep 2019 | Sun | 11am
add to calendar
Opening:
Flüchtige Entwürfe
15 Sep 2019
Flüchtige Entwürfe
15 Sep 2019 | Sun | 2pm
add to calendar
Opening:
Folke Köbberling
Nachbarn auf Zeit
Sheep Demonstration with 200 sheep and rally from Haus der Kulturen der Welt to the Hansaplatz; Meeting point HKW, 2pm
15 Sep 2019
Folke Köbberling
Nachbarn auf Zeit
15 Sep 2019 | Sun | 7pm
add to calendar
Book Launch:
Jens Balzer
+ DJ Set / 7pm
15 Sep 2019
Jens Balzer
15 Sep 2019 | Sun
add to calendar
Performance: The New Infinity / New art for planetariums:
Dasha Rush
presents: Aurora Cerebralis
Audiovisuelle Live-Performance, in collaboration with Alex Guevara, World premiere
15 Sep 2019
Dasha Rush
presents: Aurora Cerebralis
17 Sep 2019 | Tue | 7pm
add to calendar
Opening: An Evening with
Aviva Silverman
7pm / Grüner Salon
17 Sep 2019
Aviva Silverman
17 Sep 2019 | Tue | 11am-3pm
add to calendar
Opening: The New Infinity / New art for Planetariums
Robert Lippok & Lucas Gutierrez
Non-face
17 Sep 2019
Robert Lippok & Lucas Gutierrez
Non-face
17 Sep 2019 | Tue | 8pm
add to calendar
Talk: The New Infinity / New art for Planetariums
Robert Lippok & Lucas Gutierrez
8pm
17 Sep 2019
Robert Lippok & Lucas Gutierrez
18 Sep 2019 | Wed | 9pm
add to calendar
Opening: An Evening with
Dan Bodan & Tarren Johnson
9pm / Grüner Salon
18 Sep 2019
Dan Bodan & Tarren Johnson
18 Sep 2019 | Wed | 8pm
add to calendar
Talk: 13th Academy Discussion [and …]
Art + AI: ?
Jake Elwes, Maya Indira Ganesh, Jeanine Meerapfel, Thomas Wiegand
moderated by Kristoffer Gansing, 8pm
18 Sep 2019
Art + AI: ?
Jake Elwes, Maya Indira Ganesh, Jeanine Meerapfel, Thomas Wiegand
19 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Discussion:
Mythos des Marktes I
Daniela Brahm, Andrej Holm, Karin Lenhart-Roth, Florine Schüschke, Steffen Zillich
7pm
19 Sep 2019
Mythos des Marktes I
Daniela Brahm, Andrej Holm, Karin Lenhart-Roth, Florine Schüschke, Steffen Zillich
20 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Für Christa
Bettina von Arnim, Georg Baselitz, Gina Beavers, Almut Heise, K.H. Hödicke, Leiko Ikemura, A.R. Penck, Emily Mae Smith a.o.
Hommage an Christa Dichgans
20 Sep 2019
Für Christa
Bettina von Arnim, Georg Baselitz, Gina Beavers, Almut Heise, K.H. Hödicke, Leiko Ikemura, A.R. Penck, Emily Mae Smith a.o.
20 Sep 2019 | Fri
add to calendar
Opening:
Friends with Books: Art Book Fair Berlin 2019
20 Sep 2019
Friends with Books: Art Book Fair Berlin 2019
20 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Friends with Books: Art Book Fair Berlin 2019
20 Sep 2019
Friends with Books: Art Book Fair Berlin 2019
20 Sep 2019 | Fri | midnight
add to calendar
Screening: #107
Monira Al Qadiri
20 Sep 2019
Monira Al Qadiri
21 Sep 2019 | Sat | 7pm
add to calendar
Opening:
Open Scores. How to program the Commons.
Zeljko Blace (#QUEERingNETWORKing), Sebastian Lütgert & Jan Gerber (0xdb.org), Eva Weinmayr (andpublishing.org), Sakrowski (curatingyoutube.net), Laurence Rassel (erg.be), Ruth Catlow & Marc Garrett (furtherfield.org), Marcell Mars & Tomislav Medak (memoryoftheworld.org), Dušan Barok (monoskop.org), Panayotis Antoniadis (nethood.org), Alessandro Ludovico (neural.it), Kenneth Goldsmith (ubu.com), AAAAARG, Creating Commons, Alison Knowles, Johannes Kreidler, Stefanie Wuschitz (Mz* Baltazar’s Lab), Constant (Michael Murtaugh, Spideralex, Marek Tuszynski (Tactical Tech), Femke Snelting & Peter Westenberg)
Exhibition as part of the ongoing research project Creating Commons at Zürcher Hochschule der Künste (ZHdK): http://creatingcommons.zhdk.ch / Curated by Creating Commons (Felix Stalder, Shusha Niederberger, Cornelia Sollfrank).
21 Sep 2019
Open Scores. How to program the Commons.
Zeljko Blace (#QUEERingNETWORKing), Sebastian Lütgert & Jan Gerber (0xdb.org), Eva Weinmayr (andpublishing.org), Sakrowski (curatingyoutube.net), Laurence Rassel (erg.be), Ruth Catlow & Marc Garrett (furtherfield.org), Marcell Mars & Tomislav Medak (memoryoftheworld.org), Dušan Barok (monoskop.org), Panayotis Antoniadis (nethood.org), Alessandro Ludovico (neural.it), Kenneth Goldsmith (ubu.com), AAAAARG, Creating Commons, Alison Knowles, Johannes Kreidler, Stefanie Wuschitz (Mz* Baltazar’s Lab), Constant (Michael Murtaugh, Spideralex, Marek Tuszynski (Tactical Tech), Femke Snelting & Peter Westenberg)
22 Sep 2019 | Sun | 6.30pm
add to calendar
Talk:
Tobias Rehberger
with BBQ, 6.30pm (RSVP at kuenstleressen@hausamwaldsee.de until 15.9., participation: 20€)
22 Sep 2019
Tobias Rehberger
23 Sep 2019 | Mon | 11am–5pm
add to calendar
Workshop: Open Scores. How to program the Commons.
Dušan Barok
Wiki What?
Collaborative building and maintenance of knowledge resources using monoskop.org as an example, 11am–5pm
23 Sep 2019
Dušan Barok
Wiki What?
24 Sep 2019 | Tue | 7pm
add to calendar
Talk:
Magic Media – Media Magic. Wulf Herzogenrath and Guests I
Klaus vom Bruch a.o.
moderated by Olaf Stüber, 7pm
24 Sep 2019
Magic Media – Media Magic. Wulf Herzogenrath and Guests I
Klaus vom Bruch a.o.
25 Sep 2019 | Wed | 9pm
add to calendar
Performance: ASSEMBLE
Paul Maheke and Nkisi
Sensà
9pm / Grüner Salon
25 Sep 2019
Paul Maheke and Nkisi
Sensà
26 Sep 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Discussion:
Mythos der Geschichte
Adrian von Buttlar, Michael S. Falser, Verena Hartbaum, Daniel Poller
7pm
26 Sep 2019
Mythos der Geschichte
Adrian von Buttlar, Michael S. Falser, Verena Hartbaum, Daniel Poller
26 Sep 2019 | Thu
add to calendar
Opening: Festival
Berlin bleibt! Stadt, Kunst, Zukunft
26.9.–5.10. / HAU1, HAU2, ehem. Post-Filiale (Hallesches Ufer 60)
26 Sep 2019
Berlin bleibt! Stadt, Kunst, Zukunft
27 Sep 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Up in Arms
Lana Čmajčanin, Regina Jose Galindo, Jill Gibbon, Vanessa Gravenor, John Heartfield, Sonia Hedstrand, Ana Hoffner, Hiwa K., Peter Kennard, Dani Ploeger, Walid Raad, Julian Röder, Hito Steyerl, Hadas Tapouchi, Constantine Zlatev
Ein Projekt der nGbK in Zusammenarbeit mit dem Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, kuratiert von Ayşe Güngör, Cassandra Mehlhorn, Gabriela Seith, Amalie Sølling-Jørgensen, Johanna Werner
27 Sep 2019
Up in Arms
Lana Čmajčanin, Regina Jose Galindo, Jill Gibbon, Vanessa Gravenor, John Heartfield, Sonia Hedstrand, Ana Hoffner, Hiwa K., Peter Kennard, Dani Ploeger, Walid Raad, Julian Röder, Hito Steyerl, Hadas Tapouchi, Constantine Zlatev
27 Sep 2019 | Fri | 9pm
add to calendar
Talk: Open Scores. How to program the Commons.
Film as Digital Object
Sebastian Lütgert in conversation with Cornelia Lund followed by Pirate Cinema Screening, 9pm
27 Sep 2019
Film as Digital Object
27 Sep 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Neither Black/Red/Yellow Nor Woman
Chang Wen Hsuan, Dachal Choi, Chitra Ganesch, Jane Jin Kaisen, Iris Kensmil, Sylbee Kim, Mai Ling, Laura Huertas Millán, Sara Modiano, Mai-Thu Perret, Thao Nguyen Phan, Arin Rungjang, Shen Xin, Trinh T. Minh-ha, Evelyn Taocheng Wang, Wang Zhibo, Luka Yuanyuan Yang & Carlo Nasisse, Mia Yu
curated by Nikita Yingqian Cai and Xiaoyu Weng
27 Sep 2019
Neither Black/Red/Yellow Nor Woman
Chang Wen Hsuan, Dachal Choi, Chitra Ganesch, Jane Jin Kaisen, Iris Kensmil, Sylbee Kim, Mai Ling, Laura Huertas Millán, Sara Modiano, Mai-Thu Perret, Thao Nguyen Phan, Arin Rungjang, Shen Xin, Trinh T. Minh-ha, Evelyn Taocheng Wang, Wang Zhibo, Luka Yuanyuan Yang & Carlo Nasisse, Mia Yu
27 Sep 2019 | Fri | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Robert Deutsch
27 Sep 2019
Robert Deutsch
27 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Edmund de Waal
a sort of speech
27 Sep 2019
Edmund de Waal
a sort of speech
27 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Edmund de Waal
a sort of speech
27 Sep 2019
Edmund de Waal
a sort of speech
27 Sep 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Richard Kennedy
(G)hosting
27 Sep 2019
Richard Kennedy
(G)hosting
27 Sep 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Margarete Hahner
Der Zauberberg - Paintings from a special place
27 Sep 2019
Margarete Hahner
Der Zauberberg - Paintings from a special place
27 Sep 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Ein Monument für Wolfgang Neuss
initiiert von Jan Muche (Studiogalerie)
27 Sep 2019
Ein Monument für Wolfgang Neuss
27 Sep 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Hreinn Fridfinnsson
curated by Krist Gruijthuijsen, Andrea Bellini
27 Sep 2019
Hreinn Fridfinnsson
27 Sep 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Kris Lemsalu
curated by Maurin Dietrich, Cathrin Mayer
27 Sep 2019
Kris Lemsalu
27 Sep 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Up in Arms
venue: Kunstraum Kreuzberg/Bethanien, Mariannenplatz 2, 10997 Berlin
27 Sep 2019
Up in Arms
28 Sep 2019 | Sat | 11am–5pm
add to calendar
Workshop: Open Scores. How to program the Commons.
Sebastian Lütgert
0xdb
on the film database, 11am–5pm
28 Sep 2019
Sebastian Lütgert
0xdb
28 Sep 2019 | Sat | 7pm
add to calendar
Presentation:
Oscar Begas: Der Untergang Pompejis
Wolfgang Cortjaens, Barbara Haussmann, Werner Heegewaldt, Anna Schultz
Archivpräsentation, 7pm
28 Sep 2019
Oscar Begas: Der Untergang Pompejis
Wolfgang Cortjaens, Barbara Haussmann, Werner Heegewaldt, Anna Schultz
28 Sep 2019 | Sat | 11.30am
add to calendar
Opening:
Good To Talk

KLEMM´S
, When The Hunger Starts - Project Space Festival Berlin 2019, AxsArt, And She Was Like: BÄM!, Factory Berlin, FuckUp Night Berlin, 
State of the Art Berlin, Somaphilia || Somatic Bodywork, Galerie Crone
, Galerie Thomas Fischer, König Galerie, OFFICE IMPART
, EIGEN + ART Lab
, Galerie Daniel Marzona
, minute16, 
Galerie Tanja Wagner, Berlin Art Week
12pm–12am
28 Sep 2019
Good To Talk

KLEMM´S
, When The Hunger Starts - Project Space Festival Berlin 2019, AxsArt, And She Was Like: BÄM!, Factory Berlin, FuckUp Night Berlin, 
State of the Art Berlin, Somaphilia || Somatic Bodywork, Galerie Crone
, Galerie Thomas Fischer, König Galerie, OFFICE IMPART
, EIGEN + ART Lab
, Galerie Daniel Marzona
, minute16, 
Galerie Tanja Wagner, Berlin Art Week
29 Sep 2019 | Sun | 11am–4pm
add to calendar
Opening: Der Apfel. Eine Einführung. (Immer und immer und immer wieder)
Harvesting with Apfelschätze on overgrown plantations in Potsdam-Grube, RSVP via www.apfelschaetze.de/anmeldung-apfelernte/ (29.9, 3.10, 4.10., each 11am–4pm )
29 Sep 2019
30 Sep 2019 | Mon
add to calendar
Discussion:
Technobodies: Wir (behinderten) Technikkörper
30 Sep 2019
Technobodies: Wir (behinderten) Technikkörper
30 Sep 2019 | Mon
add to calendar
Conference:
Global Museum: Where do we go from here?
30.9.+1.10.
30 Sep 2019
Global Museum: Where do we go from here?
01 Oct 2019 | Tue
add to calendar
Opening:
Arnold Dreyblatt
REPERTOIRE
Multimedia Installation, daily: 10am–8pm
ongoing
Arnold Dreyblatt
REPERTOIRE
02 Oct 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Opening: Solo shows by
Aline Bouvy, Peter Flemming, Fermín Jimenez Landa, Kaja Leijon, Hajime Mizutani
02 Oct 2019
Aline Bouvy, Peter Flemming, Fermín Jimenez Landa, Kaja Leijon, Hajime Mizutani
02 Oct 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Discussion:
Mythos der Kreativität
MetroZones – Zentrum für städtische Angelegenheiten, Schroeter & Berger, Florian Hertweck, Nina Scholz
7pm
02 Oct 2019
Mythos der Kreativität
MetroZones – Zentrum für städtische Angelegenheiten, Schroeter & Berger, Florian Hertweck, Nina Scholz
04 Oct 2019 | Fri | 5pm
add to calendar
Workshop:
Wie bilden wir unser eigenes Krisenmanagement – »Pandora, the forward looking cell«
5pm
04 Oct 2019
Wie bilden wir unser eigenes Krisenmanagement – »Pandora, the forward looking cell«
04 Oct 2019 | Fri
add to calendar
Conference:
Politics Through the Looking Glass
4.–6.10.
04 Oct 2019
Politics Through the Looking Glass
05 Oct 2019 | Sat | 3pm
add to calendar
Presentation:
Präsentation eines filmischen Interviews mit dem Autor der »War Exercise« gefolgt von einer Tour zu Drehorten der Serie „Homeland“ in Berlin begleitet von Peter Voss-Knude, 3pm
05 Oct 2019
06 Oct 2019 | Sun | 1–6pm
add to calendar
Opening: Der Apfel. Eine Einführung. (Immer und immer und immer wieder)
Apfelfest at Galerie im Turm, 1–6pm
06 Oct 2019
08 Oct 2019 | Tue | 6pm
add to calendar
Opening:
TJORG DOUGLAS BEER
Under The Octopus Tree
08 Oct 2019
TJORG DOUGLAS BEER
Under The Octopus Tree
08 Oct 2019 | Tue | 8pm
add to calendar
Screening:
Die Inszenierung des Urbanen
aus der Sammlung des n.b.k. Video-Forums, ausgewählt von Kristina Paustian, mit einem Kommentar von Sophia Gräfe / 8pm
08 Oct 2019
Die Inszenierung des Urbanen
08 Oct 2019 | Tue
add to calendar
Opening: Musik
Thomas Meinecke and Moor Mother
Plattenspieler
HAU1
08 Oct 2019
Thomas Meinecke and Moor Mother
Plattenspieler
09 Oct 2019 | Wed
add to calendar
Performance:
Ariel Efraim Ashbel and friends
no apocalypse not now
9.–12.10. / HAU1 / German premiere
09 Oct 2019
Ariel Efraim Ashbel and friends
no apocalypse not now
10 Oct 2019 | Thu | 8pm
add to calendar
Opening:
keyon gaskin
NASHA
10.+11.10, 8pm / Grüner Salon
10 Oct 2019
keyon gaskin
NASHA
10 Oct 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Opening:
Jens Schubert
Am Ende der Welt steht ein Wald aus Stein
Dependance Gutshaus Steglitz
10 Oct 2019
Jens Schubert
Am Ende der Welt steht ein Wald aus Stein
10 Oct 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Discussion:
Mythos des Marktes II
Guerilla Architects, Arno Brandlhuber, Katalin Gennburg, Katrin Lompscher, Charlotte Malterre-Barthes, Birgit Möhring
7pm
10 Oct 2019
Mythos des Marktes II
Guerilla Architects, Arno Brandlhuber, Katalin Gennburg, Katrin Lompscher, Charlotte Malterre-Barthes, Birgit Möhring
11 Oct 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Reception:
Ben Quilty
The Difficulty
Cocktail reception: 11.10., 6–8pm
11 Oct 2019
Ben Quilty
The Difficulty
11 Oct 2019 | Fri | 8pm
add to calendar
Discussion: Open Scores. How to program the Commons.
Feminism and digital commons
8pm
11 Oct 2019
Feminism and digital commons
11 Oct 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Paolo Thorsen-Nagel
11 Oct 2019
Paolo Thorsen-Nagel
11 Oct 2019 | Fri | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Acute Art@JSC Berlin
Bjarne Melgaard, Koo Jeong A
curated by Daniel Birnbaum & Monika Kerkmann
11 Oct 2019
Acute Art@JSC Berlin
Bjarne Melgaard, Koo Jeong A
11 Oct 2019 | Fri | midnight
add to calendar
Screening: #108
Ina Wudkte
11 Oct 2019
Ina Wudkte
12 Oct 2019 | Sat | 4pm
add to calendar
Talk:
Ben Quilty
4pm
12 Oct 2019
Ben Quilty
12 Oct 2019 | Sat | 4–8pm
add to calendar
Opening:
Arthur Zalewski
Le Corbusier 5 × Unité d’habitation.
12 Oct 2019
Arthur Zalewski
Le Corbusier 5 × Unité d’habitation.
12 Oct 2019 | Sat | 11am–5pm
add to calendar
Workshop: Open Scores. How to program the Commons.
Moments of Autonomy
Technofeminist educational practices for the digital commons, 11am–5pm
12 Oct 2019
Moments of Autonomy
13 Oct 2019 | Sun | 3pm
add to calendar
Talk: Finissage
Magic Media – Media Magic. Wulf Herzogenrath and Guests II
Lutz Dammbeck, Bjørn Melhus, Ulrike Rosenbach, Franziska Stöhr
3pm
13 Oct 2019
Magic Media – Media Magic. Wulf Herzogenrath and Guests II
Lutz Dammbeck, Bjørn Melhus, Ulrike Rosenbach, Franziska Stöhr
15 Oct 2019 | Tue | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Berlin Masters 2019
Julius Bobke, Jonas Büßecker, Nils Dunkel, Jane Garbert, Aneta Kajzer, Bianca Kennedy, Annkathrin Kluss, Zac Langdon-Pole, Lukas Liese, Sophie Schweighart
15 Oct 2019
Berlin Masters 2019
Julius Bobke, Jonas Büßecker, Nils Dunkel, Jane Garbert, Aneta Kajzer, Bianca Kennedy, Annkathrin Kluss, Zac Langdon-Pole, Lukas Liese, Sophie Schweighart
17 Oct 2019 | Thu | 6pm
add to calendar
Opening:
Love and Ethnology. The Colonial Dialectic of Sensitivity (after Hubert Fichte)
Nadja Abt, Kader Attia, Gilles Aubry, Alvin Baltrop, Gabriel Barbi, Letícia Barreto, Coletivo Bonobando, Papisto Boy, Michael Buthe, Nathalie David, Lili Reynaud Dewar, Mestre Didi, Claudia Del Fierro, Avril Forest, Alair Gomes, Renée Green, Philipp Gufler, Ayrson Heráclito, Euridice Kala, Martin Kippenberger & Akim S. aus 44, Friedl Kubelka, Cristóbal Lehyt, Pedro Lemebel, Musa Michelle Mattiuzzi, Leonore Mau, Tiona Nekkia McClodden, Virginia de Medeiros, Mario Navarro, Richard Oelze, Lil Picard, André Pierre, Daniel Richter, Pan African Space Station
17 Oct 2019
Love and Ethnology. The Colonial Dialectic of Sensitivity (after Hubert Fichte)
Nadja Abt, Kader Attia, Gilles Aubry, Alvin Baltrop, Gabriel Barbi, Letícia Barreto, Coletivo Bonobando, Papisto Boy, Michael Buthe, Nathalie David, Lili Reynaud Dewar, Mestre Didi, Claudia Del Fierro, Avril Forest, Alair Gomes, Renée Green, Philipp Gufler, Ayrson Heráclito, Euridice Kala, Martin Kippenberger & Akim S. aus 44, Friedl Kubelka, Cristóbal Lehyt, Pedro Lemebel, Musa Michelle Mattiuzzi, Leonore Mau, Tiona Nekkia McClodden, Virginia de Medeiros, Mario Navarro, Richard Oelze, Lil Picard, André Pierre, Daniel Richter, Pan African Space Station
17 Oct 2019 | Thu
add to calendar
Performance:
Josep Caballero García / Queerpraxis
Melancholía
17.+18.10. / HAU1
17 Oct 2019
Josep Caballero García / Queerpraxis
Melancholía
18 Oct 2019 | Fri | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Jack Taylor
18 Oct 2019
Jack Taylor
18 Oct 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Cevdet Erek
Bergama Stereo
Musikwerke Bildender Künstler
18 Oct 2019
Cevdet Erek
Bergama Stereo
20 Oct 2019 | Sun | 4–6pm
add to calendar
Workshop: Der Apfel. Eine Einführung. (Immer und immer und immer wieder)
Apple tree planting and workshop for adoptive tree-parents, 4–6pm
20 Oct 2019
23 Oct 2019 | Wed | 7–10pm
add to calendar
Presentation:
TheorieMittwoch, 7–10pm
23 Oct 2019
24 Oct 2019 | Thu
add to calendar
Opening:
Hydra - Goldrausch 2019
Marie-Louise Andersson, Melo Börner, Marlene Denningmann, Eva Dittrich, Eva Funk, Martine Heuser, Ana Hupe, Mareike Jacobi, Astrid Kajsa Nylander, Marion Orfila, Mila Panic, Fiene Scharp, Millie Schwier, Lena Skrabs, Sara Wahl
24 Oct 2019
Hydra - Goldrausch 2019
Marie-Louise Andersson, Melo Börner, Marlene Denningmann, Eva Dittrich, Eva Funk, Martine Heuser, Ana Hupe, Mareike Jacobi, Astrid Kajsa Nylander, Marion Orfila, Mila Panic, Fiene Scharp, Millie Schwier, Lena Skrabs, Sara Wahl
24 Oct 2019 | Thu | 5–8pm
add to calendar
Opening:
Ryan Mosley
A planets revolution
24 Oct 2019
Ryan Mosley
A planets revolution
24 Oct 2019 | Thu | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Christian Borchert
24 Oct 2019
Christian Borchert
24 Oct 2019 | Thu | 7pm
add to calendar
Opening:
Marco Schmitt
A
(Ausstellungsraum IG-Metall)
24 Oct 2019
Marco Schmitt
A
24 Oct 2019 | Thu | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Award Night, 6–9pm
24 Oct 2019
25 Oct 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Die wir nie gewesen sind
Peggy Buth, Falk Haberkorn, Margret Hoppe, Sven Johne, Wiebke Loeper, Mario Pfeifer, Luise Schröder
curated by Angelika Richter
25 Oct 2019
Die wir nie gewesen sind
Peggy Buth, Falk Haberkorn, Margret Hoppe, Sven Johne, Wiebke Loeper, Mario Pfeifer, Luise Schröder
25 Oct 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Andy Hope 1930
25 Oct 2019
Andy Hope 1930
25 Oct 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Jose Dávila
(Nave)
25 Oct 2019
Jose Dávila
25 Oct 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Michael Sailstorfer
(Chapel)
25 Oct 2019
Michael Sailstorfer
25 Oct 2019 | Fri | 6–9pm
add to calendar
Opening:
Jan Zöller
Possibly there‘s a possibility that everything is possible
25 Oct 2019
Jan Zöller
Possibly there‘s a possibility that everything is possible
25 Oct 2019 | Fri | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Angela de la Cruz
25 Oct 2019
Angela de la Cruz
25 Oct 2019 | Fri
add to calendar
Opening:
Thomas Grünfeld
25 Oct 2019
Thomas Grünfeld
25 Oct 2019 | Fri
add to calendar
Opening: 3hd Festival 2019
Creamcake
Fluid Wor(l)ds
25.+26.10. / HAU2
25 Oct 2019
Creamcake
Fluid Wor(l)ds
26 Oct 2019 | Sat | 7–9pm
add to calendar
Opening:
Dennis Scholl
26 Oct 2019
Dennis Scholl
26 Oct 2019 | Sat | 4–6pm
add to calendar
Opening:
Berlin Masters Talk II, 4–6pm
26 Oct 2019
30 Oct 2019 | Wed | 7pm
add to calendar
Opening:
Anaïs Senli
curated by Lena Johanna Reisner
30 Oct 2019
Anaïs Senli
30 Oct 2019 | Wed | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Stan Douglas
Splicing Block
curated by Paola Malavassi
30 Oct 2019
Stan Douglas
Splicing Block
01 Nov 2019 | Fri | 7–10pm
add to calendar
Opening:
Ruohan Wang
01 Nov 2019
Ruohan Wang
01 Nov 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Gert & Uwe Tobias
Neue Holzschnitte
01 Nov 2019
Gert & Uwe Tobias
15 Nov 2019 | Fri | 6–8pm
add to calendar
Opening:
Bronwyn Katz
15 Nov 2019
Bronwyn Katz
15 Nov 2019 | Fri
add to calendar
Opening:
Das Totale Tanz Theater
100 Jahre Bauhaus
15 Nov 2019
Das Totale Tanz Theater
15 Nov 2019 | Fri
add to calendar
Opening:
Caline Aoun
seeing is believing
Deutsche Bank "Artist of the Year" 2018/19
15 Nov 2019
Caline Aoun
seeing is believing
29 Nov 2019 | Fri | 8pm
add to calendar
Opening:
Body Performance
Vanessa Beecroft, Yang Fudong, Jürgen Klauke, Robert Longo, Robert Mapplethorpe, Helmut Newton, Barbara Probst, Viviane Sassen, Inez & Vinoodh, Bernd Uhlig und Erwin Wurm
29 Nov 2019
Body Performance
Vanessa Beecroft, Yang Fudong, Jürgen Klauke, Robert Longo, Robert Mapplethorpe, Helmut Newton, Barbara Probst, Viviane Sassen, Inez & Vinoodh, Bernd Uhlig und Erwin Wurm
06 Dec 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Ren Hang
06 Dec 2019
Ren Hang
06 Dec 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
Christopher Williams
06 Dec 2019
Christopher Williams
06 Dec 2019 | Fri | 7pm
add to calendar
Opening:
C/O Berlin Talent Award
06 Dec 2019
C/O Berlin Talent Award
© INDEX : Kirsa Geiser
KubaParis
Monopol
Spike
Frieze Magazine
Afterall
Texte zur Kunst